A főváros egyik kedvelt helyszíne a Margitsziget, amely az elmúlt évtizedekben is népszerű volt, amit a képek is jól bemutatnak.
A Margitsziget a budai és a pesti oldalról is könnyen megközelíthető és remek kikapcsolódást nyújt több évszakban is. Télen hangulatos sétákat tehetünk a szigeten, mert ilyenkor kevés lehetőséget nyújt, de ha várunk a tavasz első napjaira rögtön színesebb hangulatban találhatjuk.
A Margit híd irányából érkezőknek a margitszigeti séták első látványossága a bejárat bal oldalán található Atlétikai Centrum, amely a sportolás mellett időnként koncerteknek és további rendezvényeknek is helyet biztosít.
Aki nem bírja a hosszas gyaloglást a Centenáriumi emlékműnél bérelhet bringó hintót amivel gyorsabban körül járhatja a sziget nevezetességeit. De manapság már bérelhető (vagy saját) elektromos rollerrel is könnyen minimális erőkifejtéssel közlekedhetünk a szigeten. Akik saját kerékpárral érkeznek, azok szintén kényelmesen és gyorsan bejárhatják a sziget helyszíneit.
A hídról való lejutást követően a ma is álló Centenáriumi emlékművet csodálhatjuk meg. Sok család őriz képeket a Centenáriumi emlékmű előtt pózolva.
Az emlékmű Kiss István 1972-es alkotása, amit Pest-Buda és Óbuda egyesítésének 100. évfordulójának emlékére készítettek.
Az emlékmű után szintén egy népszerű helyszín a Margitszigeti nagy szökőkút, ahol egy kis időt minden család eltöltött régen és szerintem manapság is. A szökőkút ma már modern fényjátékkal, és zenével kiegészülve nyújt látványos perceket a látogatóknak.
A családok külföldi Magyarországra látogató vendégeinek a programjában is szinte kötelező elem volt a Margitsziget meglátogatása.
Ezért sok külföldön élő Magyar család fénykép gyűjteményében vannak fotók mind a Centenáriumi emlékmű, mind a Margitszigeti szökőkútról a háttérben.
A szökőkút megtekintése után egy hangulatos étterem volt tágas kerthelyiséggel, amit manapság rendezvény helyszínnek használnak. De ha az éttermet kihagytuk a programból az árnyas fák ölelésében sétálhatunk végig a művész sétányon.
Amint tovább sétálunk a szigeten a vadasparkot is megnézhetjük. De ennek szomszédságában van egy ma is szépen gondozott Rózsakert amit szintén kár lenne kihagyni. Ezt követően a régi romos Domonkos apácarendi kolostor romjait is megnézhetjük.
A következő állomás a Margitszigeti parkszínpad, rögtön a víztorony tövében.
Tovább sétálva megcsodálhatjuk a Margitszigeti négyrétet, ahol gyakran rendeznek szabadtéri családi programokat, valamint a sziget északi csücskében még leülhetünk a Japánkertnél egy kis pihenőre. Szintén a sziget északi területén található az Ybl Miklós tervezte Margitszigeti Nagy szálló (Grand Hotel) impozáns épülete.
Amennyiben maradt még erőnk az innen néhány méterre található zenélő kút is megér néhány fotót.
Miután kicsit a Japánkertnél megpihentünk visszafelé érdemes a sziget másik (nyugati) oldalát is megnézni. Ahol először a Palatinus strand mellett sétálhatunk el, majd a szintén népszerű de elsősorban sportolók körében kedvelt Hajós Alfréd uszodára is részlegesen ráláthatunk a gyalogútról. A Palatinus strand egész nyáron látogatható ma is, és szerintem a Budapesten élőknek sok régi személyes emlékük kötődik hozzá. Ezen a strandon van a híres hullámmedence ami évszámtól függetlenül mindig népszerű a fürdőzők körében.
A Margitszigetet régen a nyulak szigetének is nevezték.
Azonban a nyulakhoz nincs köze, csak egy hasonló latin szó miatt ragadt rá az elnevezés. A latin nyúl avagy lepus szó lepor ékesség szóval hasonló ami Trogmayer Ottó régész szerint közelebb áll az akkori valós nevéhez.
A Margitsziget bejárása gyalog elég fárasztó, de kerékpárral vagy busszal is megközelíthető. Személygépkocsival csak külön engedéllyel lehet behajtani a szigetre. A parkolásra a sziget északi részén kialakított fizetős parkolóban korlátozott számban van lehetőség.
Ebben a blogbejegyzésben is a Fortepan képeit használtam fel, ahol már több mint 150 000 régi kép között böngészhetünk.
Írta és szerkesztette: István
További nosztalgikus hangulatú írások itt a retró napló blogon: