A fagylalt története távoli múltra tekint vissza, és manapság is nagyon népszerű, elsősorban a nyári időszakban, de a tavasz és ősz melegebb napjain is gyakran fogyasztjuk.
A fagyizás minden gyermek kedvenc időtöltése, egy örök finomság ami ízvilágban rengeteget fejlődött az évek során.
Pontos dátum sajnos nincs, de az első adag fagylaltot Kínában fogyasztották körülbelül ötezer évvel ezelőtt aminek a fő alapanyaga a hó volt. Európába jóval később érkezett, feltehetőleg Egyiptom irányából.
Több történelmi személyiség is kedvelője volt e jeges finomságnak.
- Nagy Sándor élénkítőszerként fogyasztotta.
- Hippokratész
- Néró császár
- Marco Polo aki több fagylalt receptet is hozott magával Kínai utazásai során.
Az első fagylaltot árusító kávéház Párizsban működött ahol már próbáltak több ízvilágot is elkészíteni.
A fagylalt tömeges térhódítása az ipari forradalomhoz kapcsolható, mivel az folyamatos hűtést igényelt, és ehhez feltétlenül gépekre volt szükség.
Magyarországra a fagylalt Osztrák közreműködéssel került a 18. században. Azonban a ma is oly népszerű tölcséres fagylalt sikertörténete az 1900-as években indult hódító útjára. Eleinte elsősorban gyerekeknek ajánlották, azonban gyorsan a felnőttek is fagylalt fogyasztóvá váltak.
Magyarországon az ízválaszték emlékeim szerint elég szegényes volt a korai 70-es évekre visszatekintve. A fő alap ízek: Csoki, Vanília, puncs, citrom, eper. Azonban ez a nyolcvanas években több ízzel is kibővült. A fagylalt összeállításhoz akkoriban gyakran lehetett kérni plusz gombócként a tetejére tejszínhabot, szintén gombóc formában.
A keménykalap és krumpliorr című filmben is volt egy legendást fagylaltárus „Itt van megjött Bagaméri aki a fagylaltját maga méri” szlogennel kínálgatta e jeges finomságot a környékbeli gyerekeknek.
De a Magyar popzenében is szembe találkozhatunk a jelenséggel:
Nyalni csak úgy lehet ha élvezzük az ízeket
nyaljuk a fagylaltot a mézes madzag rég elfogyott.
A népszerű Bikini együttes dala is jól összefoglalja a fagyizás élményét.
A fagylalt kapcsán a legtöbben az első gombócok árát idézik fel.
Már elég korán elindultak a krémfagyik is (lásd a fenti képen), amit jellemzően a presszók oldalsó ajtajánál egy nagy tartályból lehetett az utcáról megvásárolni. Itt már két ízvilág keveredett ami látványnak is újdonságnak számított. Talán a legnépszerűbb kombináció a Csoki-Vanília volt.
A krémfagyit nálunk gyakran hívtuk Olasz fagyinak, amit nem gombóc formában hanem csavart formában nyomtak egy gépből a tölcsérbe. Ez általában két ízt is kevert így két gombócnak felelt meg.
Az én legkorábbi fagyízós emlékeim az 1 forint/gombóc korszakkal kezdődtek. Ekkor tényleg igaz volt, hogy 2 forinttal ( Bélással) a zsebedben vehettél két gombóc fagyit.
A strandok környékén is szintén nagy sláger volt a fagylalt.
A blogbejegyzésben látható képek a Fortepan oldaláról lettek felhasználva, ahol már több mint 150 000 régi fotó található. A képekre kattintva elérhető azoknak az eredeti forrása.
További nosztalgikus hangulatú írások:
Dollárbolt ahol csak valutával lehetett vásárolni!
Képes beszámoló a Budapest vidámparkról.
A zenehallgatás evolúciója, avagy így hallgattunk zenét régen.