A Pesti oldal közkedvelt helye a méltán népszerű Blaha Lujza tér is rengeteg változáson és átalakításon ment keresztül az elmúlt évtizedek során.
A Tér a VII. és a VIII. kerület határvonalában a ( Rákóczi út Nagykörűt találkozásánál helyezkedik el) így nagy átmenő forgalmat levezető forgalmas csomópontja Budapestnek. Találkozási pontként is közkedvelt a Budapestiek és a turisták körében egyaránt.
Néhány korai képen bemutatjuk a tér távoli múltját:
A Blaha Lujza térnek a korai években (1960-1990) 5 fő nevezetes helyszíne volt:
- Az első és talán legismertebb a Nemzeti színház amit 1965-ben lebontottak.
- A második a Corvin áruház, amit 1966-ban alumínium boritással takartak el. A hetvenes évek hangulatába így pont bele illett, de sokan nem is tudtuk milyen szép homlokzatot rejtenek az épületnek Pléhdoboz hatást adó burkolatok
- A harmadik az EMKE kávéház és zenés szórakozóhely, amely ismert hely volt a Pestiek körében. Ez az épület Közvetlen a Rákóczi út és a Nagykörút sarkán helyezkedett el.
- Az EMKE túloldalán volt a ma is élelmiszerboltkén üzemelő első éjjel-nappali közért. Ez a sarokház utca szintjén található üzlethelyiség egész korán már 1960-as évektől kiszolgálta a belváros lakosságát.
- Az tér hangulatát meghatározó ötödik épület a Sajtóház, ami jellegzetes homlokzatával legközelebb a hetvenes évekhez állt közel. (Igaz az épület már jóval korában épült!) 2005-ben ezt az épületet is lebontották és helyén jelenleg egy szálloda és irodaház kapott helyet.
Természetesen az öt felsorolt helyszín mellett még további jellegzetes épületek is megtalálhatóak a téren!
A Blaha Lujza tér is biztos sokaknak különböző személyes emlékeket idéz!
Számomra a gyerekként a fenti képen is látható jellegzetes formájú szökőkutak jutnak az eszembe a térről. Valamint a közeli Népszínház utcai Csokonai mozi ahol rengeteg filmet volt szerencsém végig nézni. De az évente megrendezésre kerülő BMV nemzetközi vásár irányába induló 28-as villamosok is innen indultak. Ami szintén jó program volt gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. A tér szomszédságában volt még a Bástya és a Horizont mozi is!
A városi szlengben általában csak Blahának hívtuk a teret.
Néhány évre rá a Corvin melletti kis utcában a Józsefvárosi pince klub is sok emlékezetes koncertet nyújtott számomra melyek előtt gyakran a környező utcákban sétáltunk.
A Corvin áruház meglátogatása is minden gyerek számára egy csoda volt. Abban az időben széles kínálatával rengeteg vásárlási lehetőséget kínált a családoknak.
A Blaha Lujza tér az utazóknak is központi hely volt, mert gyakran innen indultak a külföldre induló turista buszok.
A blogbejegyzésben felhasznált fotók a Fortepan oldaláról lettek felhasználva, és minden képre kattintva elérhető azok eredeti forrása.
A blogbejegyzést szerkesztette: István