A magyarországi lakossági felhasználók az internet kezdetén még (betárcsázós) modemmel tudtak csatlakozni a hálózathoz.
Ebben a blogbejegyzésben az internet indulásának és első lépeseinek állomásait nézzük meg elsősorban felhasználói szemszögből. A technikai részletekbe nem mennék bele!
Az első internetes találkozás mindenkinek különböző élményt nyújtott, és a bőséges információ egy új kaput nyitott a fejlődő jövő felé. A csatlakozás ekkor még elég körülményes volt, és (nem másodperceket) hanem néha hosszú perceket vett igénybe. Mindenki mást kereset az új lehetőségben. Aki beszélt idegen nyelven: Angol, Német stb.. sok ezer oldal között böngészhetett érdeklődési körének megfelelően. De magyar nyelven is számtalan weblap elérhetővé vált.
Voltak akiknek a kapcsolattartás számított elsősorban, így rögtön e-mail címet készítettek maguknak vagy csatlakoztak egy chat csevegő oldalhoz. Sokan az információ szerzés új lehetőségeit látták benne és híroldalakat, vagy tanulási lehetőségeket kerestek a gyorsan szaporodó weboldalak tartalmai között.
A kétezres évek elején az első blogok is elindultak, ahol már nem csak olvasóként vehettek részt a felhasználók, mert ezeken a felületeken bárki publikálhatta gondolatait.
Az első külföldi számunkra is elérhető blogszolgáltató a blogger már 1999. augusztusától felületet biztosított a műfaj iránt érdeklődőknek. Az első magyar blogok így lassan de elindultak 2000-2005 környékén. A blogírásnak rengeteg fajtája alakult ki: hírblog, szakmai, közösblog, politikai blog, fotóblog……
De a fórum oldalak is gyorsan népszerűek lettek. Akit a játék érdekelt az is találhatott néhány mai szemmel kezdetleges, de szórakoztató oldalt pl: startlapjátékok, Teve klub….
Az internet igazi fejlődése a 2000 években indult meg a kezdeti 90-es éveket messze megelőzve.
Az első közösségi oldal wiw néven már 2002-ben elindult ami főképp 2005-től már iwiw néven vált népszerűvé a felhasználók körében. Itt mindenki kiterjeszthette az ismeretségi körét az online térben is. Ez az oldal sok osztálytalálkozó megszervezéséhez nyújtott segítséget. A külföldi rokonokkal és ismerősökkel is könnyedén felvehettük a kapcsolatot. De a mindennapos kapcsolattartáshoz is jól jött.
A nagyobb cégek például a mobiltelefon szolgáltatók is elindították saját weboldalukat.
Az első időszakban az internethez való csatlakozást mindenki otthoni számítógépen tudta megvalósítani, a mobilnet akkor még csak a merészebbek álmaiban létezett.
A manapság népszerű hírportálok területén az első években még nem volt tolongás, az első ilyen próbálkozás az 1995-ben indult iNteRNeTTo néven futott. (Az indulás évében még nem frissült naponta.) A kezdeti nehézségek után 1998-ban továbbra is nagyon látogatott oldallá vált.
Az Origo 1998-ban majd 1999 májusában az Index csapata is elindult az online hírvilág meghódítására.
A linkgyűjtő oldalak is sokak számára kedveltek voltak az internet induló éveiben, aminek az egyik legismertebb hazai képviselőjének a startlap számított. (1999-ben indult). Itt gyűjteményes formában témákra bontva találhattunk weblapokat.
Az internet kezdete óta eltelt évek a mai kor emberéhez igazították az online tartalmakat.
Az internet napjainkban az életünk szerves részévé vált, összefonódva a munkával, a iparral és szinte minden fontos területtel. Az internetes tartalmak böngészéséhez már az elsődleges eszköz a mobiltelefon lett, így már térben is szabadon bárhol elérhetővé vált a technológia.
Természetesen mindenkinek megvoltak a kedvenc weboldalaik. A retró napló fórumán te is megoszthatod a kedvenceidet.
A blogbejegyzésben felhasznált képek az internet archive oldalról lettek felhasználva. Aki szeretne rákeresni régi kedvenceire itt megteheti!
Írta és szerkesztette: Retró napló blog