A Lágymányosi Fehérvári úti piac egy érdekes (Piramis szerű) építészeti stílusban készült és 1977-ben nyitotta meg kapuit a vásárlók előtt.
Itt a retró napló blogon egy új sorozat keretében a Budapesti piacokról olvashattok képes összefoglalókat.
Mikor az első gondolat felmerült, hogy a piacokról is érdemes lenne írni, hirtelen olyan sok hely beugrott, ezért azonnal felismertem egy bejegyzés kevés lesz ehhez a témához.
Budapest elég nagy ahhoz, hogy az összes piacot bemutassam ráadásul csak néhányat ismerek személyesen, így ennek a világnak csak egy szeletét fogom feltárni.
A képeket most is a Fortepan oldaláról használtam fel a bejegyzéshez!
A sorozat első részében a Budai oldal XI. kerületének a Lágymányosi piacnak a bemutatása következik.
A jelenlegi piac épületének területén, már a hatvanas években alkalmi bódékból árultak a termelők és kereskedők!
Hivatalosan a Fehérvári úti piac már Lágymányos területéhez kapcsolódik, de gyakran Kelenföldi piacként is emlegetik.
Ne feledjük Kelenföldnek van még egy ideiglenes piaca, ami a Bikás parknál a Vahot utcai piac néven ismert de ez csak Szombati napokon üzemel a nagy parkoló területén.
Ebben a bejegyzésben a Fehérvári úti sokaknak még ma is csak Skála piac névvel azonosított épületéről lesz szó.
A szomszédos Skála Budapest nagyáruház 1976. Április 3.-án nyitotta meg kapuit, így csak egy kis lépéselőnyben volt a szomszédos piaccal szemben.
A XI. kerületben ez időben tömegesen átadott lakótelepi épületek miatt, egyre nagyobb szüksége volt a lakóságnak egy modern piacra, amihez ideális helynek bizonyult a Skála áruház melletti terület, ahol ekkor már működött egy piac alkalmi épületekkel. (A területen a piacot megelőzően egy teniszpálya volt.) Az építkezés gyorsan haladt így már 1977-ben megnyithatta kapuit a piac. A három szintes épületből egy a pinceszinten található, és tágas helyet biztosított a kényelmes vásárláshoz. Jellegzetessége az előregyártott beton panelekben körkörös ablakok kialakítása volt. A piac szintjein a termelők széles kínálata felsorakozott: zöldséges, húsárú, étkezde, élelmiszerbolt, gombavizsgálat és minden amire a lakosságnak igénye volt. A gyakorlat azt mutatja az emeletes piacok nem túl praktikusak, azonban mégis szerethető piaccá vált az évek során.
A képen látható hogy a fő épület mellett sátorszerű alkalmi épületekkel is kiegészült a terület, ahol gyakran elég nagy zsúfoltság alakult ki. A nyolcvanas évek közepétől egyre több külföldi árus (főképp Lengyelek) is árulták itt portékájukat. (Sokan az első kvarc órájukat is itt vásárolták meg.)
A Fehérvári úti piac a jól kiépült lágymányosi és kelenföldi villamos hálózatnak köszönhetően a távolabbról érkezőknek is könnyen elérhetővé vált.
A részben nyitott piac nagymértékben ki volt szolgáltatva az időjárásnak amit kiküszöbölve 2002-2003-ban egy nagyobb átépítés keretében a váz megmaradt de az épület teljesen fedetté vált. 2002 Június 18.-án a piac Skála áruház felé néző oldalán tűz ütött ki, amit a Tűzoltóság sikeresen eloltott!
2007-ben a szomszédságában álló Skála áruház is lebontásra került, melynek helyére a korszerű Allee bevásárló központ épült fel. A mai piac már küllemében nem hasonlít régi önmagára, de a befedés kétségtelenül modern körülményeket teremtett mind az árusok, mind a vásárlók számára egyaránt.
A Fehérvári úti piac napjainkban is működik és széles kínálatával jól kiszolgálja a vásárlóit.
A bejegyzésben található képek a Fortepan oldaláról lettek felhasználva!
További nosztalgia hangulatú írások:
Írta és szerkesztette: István