Szomjas György falfúró című filmje kendőzetlenül mutatja be a nyolcvanas évek panel hangulatát, és a maszek világba kapaszkodó feltörekvő átlag ember küzdelmét a megélhetésért.
A film Géza az átlagos panellakó életét mutatja be, aki a monoton gyári munkát elhagyva a feltörekvő iparos világban próbál szerencsét. A főszereplő feleségével és két gyerekével él egy Budapesti lakótelepen, ezért családfenntartóként is nagy súly van a vállán mikor új számára ismeretlen terepen indul el. Ez a Magyar filmszatíra is érdekes képekkel tárja elénk a nyolcvanas évekre jellemző élethelyzetek megoldásait.
A Falfúró filmben végig nézhetjük egy kis ember kitörését, a szocialista társadalmi elvárások sokszor fájdalmas fogságából.
Géza a falfúró fő története mellett egy második szál is kezd kialakulni, ami a panellétben elfásult gyesen lévő kismamák titkos mellékkeresetét mutatja be. (A filmben egy rövid szerepben Kiszel Tünde is feltűnik.)
A főhőst alakító Bán János remek alakítással azonosul a külvárosi panellakó megszokásból kitörni próbáló karakterével. A gyári munkát elhagyó Géza egy lakótelepi Presszóban barátjával gondolja ki az új megélhetési lehetőséget. A nemrég épült panelházak tövében a falfúrásban egy jó megélhetést remélve. Elképzelései szerint az ötlet az egész családja számára jövedelmet biztosít majd, ami bár bizonytalan terepnek számít, mégis utolsó esélyként reménykedik benne. A film jól bemutatja a panelházakba költöző lakók sokszínűségét is, mind viselkedés, mind társadalmi besorolások szerint.
Géza a falfúró iparos beszerzi a fúrásnagy lelkesedéssel veti bele magát a feltörekvő szolgáltatóipar szépségeibe és árnyoldalaiba.
A ház (régi vágású) gondnoka idegenkedve tekint Géza próbálkozására és ahol tud megnehezíti boldogulását.
A Falfúró című film 1986 Április 10.-én került bemutatásra.
A filmben szereplő színészek névsora is tükrözi a filmalkotás magas színvonalát:
- Bán János Géza a falfúró
- Andorai Péter Gondnok
- Szírtes Ági Erika a feleség
- Dörner György
- Szatler Renáta Éva a szomszéd
- Ujlaki Dénes Gyula szerepében.
- Gáspár Sándor
- Erdős Mariann
- Bertalan Ágnes
- Nemcsák Károly
- Derzsi János
- Bikácsi Gergely
- Hoynos Nelly
- Kiszel Tünde
A külső jelenetek forgatására több Budapesti lakótelepi helyszínt is felhasználtak: Füredi lakótelep, Kőbánya gyakorló utca, Újpest.
Szomjas György 2021. Április 7.-én 80 éves korában elhunyt filmrendező a nyolcvanas években készült további alkotásai:
- Kopaszkutya 1981
- Könnyű testi sértés 1983
- Változó otthonunk 1985
- Mr Universe 1987
- Mulatság 1989
- Könnyű vér 1989
Hosszú pályafutása során első filmjét 1967-ben készítette. Alkotásaiért több díjat is kapott: Balázs Béla díj 1986-ban, Kiváló művész 1996-ban, majd Kossuth díj 2005-ben.
Az idén felújított formában mutatták be másik ismert filmjét: a kopaszkutyát amit szintén érdemes megnézni!
Filmjeiben egy jellegzetes képi világot elevenített meg, amely érdekes színben mutatta be a kor fő vonásait.
Egy részletes leírás a hetvenes-nyolcvanas évek panelvilágáról.
További múltidéző írások a blogban:
Írta és szerkesztette: István